Kynologie
Kynologie se zabývá studiemi psů jako živočišného druhu. Přesto se kynologem může nazývat nejen seriózní chovatel, ale i milovník psů a nadšenec do psích sportů (např. dog frisbee, agility, obedience atd. ). Důležité je, aby dotyčná osoba měla ráda psy, a aby jí naplňovali život. Kynologie má také několik odvětví, kterými jsou služební a sportovní kynologie, dále výstavy, chovatelství, zkoušky konkrétních psů, a v neposlední řadě i myslivost. Já bych se dále ráda věnovala plemenům psů a jejich dělení.
Dnešní doba nám přináší takovou různorodost plemen psů a na první pohled nekonečnou škálu barev a exteriérů, o jaké se našim předkům ani nezdálo. Zde nám vyvstává otázka, kde se nám vzala tato plemena. Dle nejrůznějších podkladů se dá na tuto otázku odpovědět a to, že původně byly stvořeny různé typy vlků a psů. V těchto původních zvířatech, která se mezi sebou sama křížila, a později se na jejich křížení neboli šlechtění podílel i člověk, tak tedy právě v nich mají původ naši dnešní pomocníci a mazlíčci. I dnes můžeme narazit na plemena psů s původním chováním, této skupině se říká primitivní plemena. Tímto se dostáváme k tomu, jak se plemena dělí a též kdo má oprávnění toto určovat. Hlavní slovo v tomto má Mezinárodní kynologická federace se zkratkou FCI které předsedá pan Hans Muller. V České republice ji zastupuje Českomoravská kynologická unie takzvaná ČMKU. Celkem FCI uznalo okolo 500 plemen psů a mnoho dalších je uznáno jen jejími pobočkami. Plemena dělíme do 10 skupin podle jejich charakteru a využití:
1) Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
2) Pinčové, knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi
3) Teriéři
4) Jezevčíci
5) Špicové a tzv. primitivní plemena
6) Honič a barvaři
7) Ohaři
8) Slídiči, retrívři a vodní psi
9) Společenská plemena
10) Chrti
Jelikož každé plemeno má jiné požadavky na stravu, pohyb a péči, je důležitým rozhodnutím, které si vybereme, ale ať se rozhodneme jakkoli, tak vždy bude platit jak já říkám: "Pes do domu, chlup do domu.". Každopádně kdybychom si například do panelového bytu pořídili německou dogu, tak by nebyl šťastný ani pes, protože by měl málo prostoru, ba ani majitel by ze stejného důvodu nebyl šťasten. Stejně tak si na střežení objektu nepořídíme pekingského palácového psíka nebo papillona už proto, že by neplnil daný účel, a to odstrašit případného zloděje. Z toho nám vyplývá, že za určitým účelem si pořídíme specifické plemeno. Myslivec si pořídí ohaře nebo třeba jezevčíka, rodina která ráda podniká výlety bude šťastná s kanadským retrívrem, ale i jack russel teriérem, na canisterapii se hodí retrívři a stafordžírští bulteriéři, k pasení ovcí si vybereme kolii nebo některé ovčácké plemeno a policista bude spolupracovat s německým ovčákem, rotvajlerem či dobrmanem. Stručně řečeno - jaký pán takový pes.
Vypracovala: Anna Skoumalová